Щодо оподаткування доходу, отриманого від продажу майна набутого у спадщину

21 жовтень 2015 / Коментарi (3)

Щодо оподаткування доходу, отриманого від продажу майна набутого у спадщину

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 05.10.2015 р. N 9288/П/99-99-17-03-03-14

Державна фіскальна служба Україна розглянула звернення щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходу, отриманого від продажу майна набутого у спадщину і в межах компетенції повідомляє.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів в Україні регулюються Кодексом.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Відповідно до пп. 163.1.2 п. 163.2 ст. 163 Кодексу платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

При цьому відповідно до пп. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 Кодексу.

Відповідно до п. 172.1 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Відповідно до ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема:

для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 га;

для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 га, в селищах - не більше 0,15 га, в містах - не більше 0,10 гектара.

Згідно з п. 172.2 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 цієї статті, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в цьому пункті, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу.

Дохід від продажу об'єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону (п. 172.3 ст. 172 Кодексу).

Крім того, п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір (далі - збір).

Відповідно до пп. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Кодексу, зокрема фізична особа - резидент.

Об’єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу), зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Згідно з п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого відповідно до пп. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу включається частина доходу від операцій з нерухомим майном, розмір якого визначається згідно з положеннями ст. 172 Кодексу.

Разом з пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Ставка збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу (пп. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Враховуючи викладене, дохід отриманий від продажу Вами не частіше одного разу протягом звітного податкового року одного з об’єктів нерухомості (житлового будинку, земельної ділянки площею 0,25 га, земельної ділянки площею 0,11 га), одержаних у спадщину не оподатковується податком на доходи фізичних осіб та збором. При цьому земельні ділянки, не повинні перевищувати норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення.

Продаж у цьому ж звітному податковому році двох інших із зазначених Вами об’єктів, слід розглядати як другий та наступний, із застосуванням ставок податку на доходи фізичних осіб 5 відс. та збору 1,5 відсотки.

Фізична особа, яка продає такі об'єкти самостійно визначає їх черговість.

Коментарi (3)

 • Kerrie Carder 15 Dec 2021 в 05:46 #

  Добрый день.

  Меня зовут Ирина. Я специалист по размещению подборок на ресурсах.

  Я хотела бы вам предложить взаимовыгодное партнерство в формате публикаций оплачиваемых нами статей на вашем сайте. Прежде чем начать, я подготовила опросник, который предназначен для того, чтобы более точно определить все детали партнерства: https://forms.gle/HvhoZxeE7UWoUfR17

  Опросник не долгий, занимает не свыше 3 минут. Личные ответы всегда помогут форсировать данное сотрудничество и также прояснить абсолютно всю информацию.

  Предварительно благодарю за заполнение опросника, и еще не сомневаюсь на плодотворную совместную работу.

  В случае, если у вас есть какие угодно неясные моменты по поводу опросника либо чего-либо другого, не смущайтесь установить связь со мной по почте hello@startpartners.ru


  С уважением, Ирина

 • Raymond Luster 11 Sep 2021 в 17:28 #

  Добрый день.

  Можем предложить вам услуги роста узнаваемости вашего веб-сайта, изделий , а также услуг среди вероятных новых клиентов, путем публикации рекламных статей про вас либо вашей организации в ведущих СМИ.

  Конкретнее познакомиться с нашими специалистами возможно на нашем web-сайте https://outreachpro.online

  Помимо прочего, при заказе укажите нашей поддержке промокод WebContact и получите скидку вплоть до 20% на первый заказ.

  Число промокодов ограничено.

  С наилучшими пожеланиями, Ирина

 • Emma Akhtar 04 Sep 2021 в 04:47 #

  Приветствую.

  Меня зовут Ирина. Я специалист по размещению публикаций на интернет-порталах.

  Я хотела бы вам предложить выгодное сотрудничество. Прежде чем сделать первые шаги, я создала опросник, который сможет помочь уточнить всё полностью подробности совместной работы: https://forms.gle/HvhoZxeE7UWoUfR17

  Опросник не длинный, занимает не более 3 минут. Персональные отклики всегда помогут поторопить данное сотрудничество и дополнительно уточнить всю информацию.

  Заранее благодарствую за ответы, а еще надеюсь на продуктивную совместную работу.

  В случае, если у вас есть любые неясные моменты по поводу опросника или чего-либо другого, не стесняйтесь установить связь со мной по почте hello@startpartners.ru


  С уважением, Ирина

 • Ваш коментар